Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2017/ 2018
Tak iść jak ty i siać, i siać, i siać.
O siewco wiecznie wierzący w zapłatę
I niepamiętny mozołów daremnych!
Rozrzucać, dzieło spełniając owocne,
I mieć ufnością, jak ty serce mocne!
Rzucając ziarno pośród pól kobierca
Ruchem, jak gdybyś czerpał wprost ze swego serca!
(Leopold Staff)
W piątek 22 czerwca 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą wraz z oddziałami gimnazjalnymi uczestniczyli w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2017/ 2018.Uroczystość po raz ostatni prowadził Dyrektor szkoły- Pan Dariusz Kłobukowski. W tym ważnym dniu- oprócz uczniów- przybyli do szkoły zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą- Pan Jacek Waśko, Proboszcz parafii- ks. Henryk Lewandowski, Przewodnicząca Rady Rodziców- Pani Joanna Balcerowska oraz Rodzice, Wychowawcy i Nauczyciele.
Spotkanie w Dyblinie
Spotkanie integracyjne dzieci klas zerowych miało miejsce w Dyblinie w dniu 18.06.2018r. Czas umilały dzieciom występy artystyczne, zabawy muzyczno-słuchowe oraz wspólna biesiada.
"Wisła naszym skarbem"
12 czerwca w dobrzyńskim klubie Żak Burmistrz Miasta i Gminy pan Jacek Waśko rozdał nagrody w konkursie "Wisła naszym skarbem". Do konkursu przystąpiło 60 uczestników.
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Lena Lewandowska z klasy II, trzecie miejsce Krzysztof Domeradzki z klasy II.
W kategorii klas IV-VII pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Chojnicka z klasy Va, zaś wyróżnienie zdobyła Kaja Kamińska z klasy VIa.
Gratulujemy!!!
Koncert muzyczny naszych uczniów
12 czerwca w zespole szkół w Dobrzyniu nad Wisłą odbył się koncert muzyczny. Podczas koncertu zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają do szkoły muzycznej. Wszyscy w skupieniu i z ogromną ciekawością wysłuchiwali granych utworów. Występy nagrodzono ogromnymi brawami.
Życzymy młodym muzykom wytrwałości w rozwijaniu muzycznych zdolności.
Wycieczka do Ciechocinka
11 czerwca uczniowie klasy zerowej, drugiej, zespołu klas oraz uczniowie ze szkoły w Dyblinie wybrali się na wycieczkę do Ciechocinka. Najpierw udali się na ,,Rancho pod Olszyną". Tam na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: przejażdżka koniem, strzelnica, ognisko z kiełbaskami, pobyt na placu zabaw oraz oglądanie zwierząt gospodarskich.
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 7 czerwca 2018 roku odbył się egzamin klas czwartych na kartę rowerową.
II klasowy biwak kl VA
W dniach 4-6 czerwca 2018 klasa Va wybrała się na trzydniową wycieczkę. Celem ich wyjazdu było Ranczo Boguszewiec – przepiękny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy położony niedaleko Sierpca. Pogoda dopisała, więc dzieci bawiły się wyśmienicie i czas spędzały bardzo aktywnie, można to zobaczyć na filmie. Serdeczne podziękowania dla rodziców za ogromną pomoc w organizacji wypoczynku.
Stop nałogom
Dnia 29 maja 2018r. odbyły się warsztaty dla klas VI SP podejmujące problematykę zagrożeń wynikających z palenia papierosów, spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i innych środków odurzających. Odbyła się również rozmowa z policjantem, który przybliżył uczniom prawne konsekwencje nadużywania alkoholu przez młodzież i osoby dorosłe oraz opowiedział o swoich życiowych doświadczeniach. Zajęcia te odbyły się w ramach programu profilaktycznego ,,Stop nałogom" zorganizowanego przez Szkolne Koło PCK we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dobrzyniu nad Wisłą.
Konkurs recytatorski poezji pani Zofii Czyżyńskiej.
W dniu 15 maja 2018 r. w Domu Kultury „Żak” odbył się konkurs recytatorski poezji pani Zofii Czyżyńskiej. W konkursie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą wzięło udział 64 dzieci.
Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna w Dobrzyniu nad Wisłą. W konkursie brali udział uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora i sponsorów, a uczestnicy dyplomy oraz książkę Zofii Czyżyńskiej pt. „Wiersze dla dzieci”.
227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W dniu 30 kwietnia 2018 roku z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy Va, pod kierunkiem nauczycielek, przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.,,Bóg-Honor-Ojczyzna".
Utwory liryczne uzupełniały pieśni, tematycznie związane z wydarzeniem, w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez nauczyciela muzyki.
Dzień Ziemi
23 kwietnia 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Ziemi”. Uczniowie klas szóstych przygotowali bardzo ciekawe przedstawienie z przesłaniem, że ochrona przyrody i racjonalne wykorzystanie jej zasobów to problem, który dotyczy całej ludzkości. Należy dbać o środowisko, by nie dopuścić w przyszłości do tragedii ekologicznej, a dzieci i dorośli powinni podejmować praktyczne działania na rzecz ochrony przyrody. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali występ swoich koleżanek i kolegów. Ciekawa scenografia i choreografia dodały uroku uroczystości.
Egzamin Gimnazjalny
W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminów gimnazjalnych. Frekwencja była 100%
W Środę zmagali się z przedmiotami humanistycznymi (język polski, historia wos), w czwartek matematyczno-przyrodniczymi, zaś w piątek z językiem obcym nowożytnym (język angielski)
Wyniki poznamy w czerwcu.
Diecezjalny Konkurs Biblijny
13 kwietnia 2018 r. w Szkołach Katolickich w Płocku odbył się XXIV Diecezjalny Konkurs Biblijny dla szkół podstawowych o Ewangelii św. Mateusza. Wzięli w nim udział finaliści etapu dekanalnego z kl.IV-VI. Konkurs składał się z dwóch części: testu pisemnego i części ustnej. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Siwkowska, uczennica klasy VIa. Finaliści musieli wykazać się wiedzą na temat Ewangelii wg św. Mateusza. Natalia zakwalifikowała się do grona laureatów i zajęła 5 miejsce. Gratulujemy. Uczennica była przygotowana do konkursu pod kierunkiem katechetki p. Krystyny Bieleckiej. Nagrody fundował organizator: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Płockiej oraz Płocki Instytut Wydawniczy. Były to m.in. tablety, bezprzewodowe głośniki, książki i dyplomy. Konkursowi patronował biskup płocki Piotr Libera oraz Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty.
Przedstawienie wielkanocne
W środę 28 marca uczniowie naszej szkoły przedstawili program słowno-muzyczny, zorganizowany w związku ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc, w pierwszych wiekach nazywana Paschą, jest największym, najstarszym i najuroczyściej obchodzonym świętem wszystkich chrześcijan. Inscenizacja była okazją do przypomnienia sobie wydarzeń Wielkiego Tygodnia i wprowadziła zgromadzonych w świąteczny nastrój. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. katechetek: K. Bieleckiej i E. Bukowskiej oraz p. M. Rzekońskiego.
Kangur Matematyczny
W czwartek 15 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Test nasi uczniowie pisali w trzech kategoriach: "Maluch" , "Beniamin" i "Kadet" . W kategorii "Maluch" startowali uczniowie kl. 3 - 4, a w kategorii "Beniamin" uczniowie kl. 5-6, a w kategorii "Kadet" uczniowie klas 7 i II gimnazjum. Ideą konkursu jest propagowanie wśród uczniów intelektualnych zabaw i popularyzowanie matematyki. W naszej szkole konkurs odbywa się już od wielu lat i zawsze przyciąga wielu chętnych.
Dzień Kobiet
W dniu 8 marca w naszej szkole obchodzony był Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przedstawili obraz kobiety w różnych epokach. Młodzież do występu przygotowali: p. Grzegorz Kranc i p. Maksymilian Rzekoński.
Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne
W dniach 10-15 lutego 2018 r. w Toruniu odbyły się „Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne”, w których wzięli udział uczniowie między innymi naszej szkoły. To druga edycja warsztatów organizowanych przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego po udanej pierwszej odsłonie w sierpniu ubiegłego roku.
Konkurs Recytatorski Poezji Brytyjskiej ,,Poetry Lovers"
Dnia 08.02.2018r. dwoje uczniów naszej szkoły pod opieką pani Joanny Marciniak pojechało do Szkoły Podstawowej im. Żwirki i Wigury w Maliszewie na III Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Brytyjskiej ,,Poetry Lovers".
Antoni Habasiński reprezentował klasy I - III, a Natalia Siwkowska klasy IV - VII.
Uczniowie godnie reprezentowali szkołę i solidnie przygotowali się do występu. I choć nie zajęli nagradzanego miejsca to i tak gratulujemy odwagi i próbowania swoich sił w tak wymagającym konkursie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo. Dziękujemy Nauczycielom ze SP w Maliszewie za zaproszenie i mamy nadzieję na ponowne spotkanie za rok.
Ćwierćfinał wojewódzki w siatkówce
W dniu 23.01.2018 r. dziewczęta wzięły udział w ćwierćfinale wojewódzkim, w Siatkówkę w kategorii dziewcząt roczniki 2002-2004, który odbył się we Włocławku w Szkole nr 23. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny: Gimnazjum nr 14 z Włocławka, Gimnazjum im. Krzysztofa Baczyńskiego z Włocławka, Ostrowitko za Rypinem i Dobrzyń nad Wisłą. Dziewczęta w potyczkach z tymi drużynami zajęły 3 miejsce.
Gratulujemy dziewczęta.
Spotkanie rodziców klas IV z pedagogiem
W dniu 31 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców klas czwartych z pedagogiem Panią Kingą Gniady, pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie. Tematem spotkania była agresja. Pani Kinga Gniady przedstawiła krótką prezentację, w której omówione zostało zagadnienie agresji wśród dzieci i młodzieży.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy dzień. Dzieci z klasy 0 uświetniły go, przez program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, piosenek oraz tańca. U babć i dziadków pojawił się uśmiech na twarzy, oraz łza w oku. Była to wzruszająca chwila.
„Gloria in excelsis Deo”
Tradycją naszej szkoły są coroczne przedstawienia bożonarodzeniowe. Pod opieką katechetek p. K. Bieleckiej i p. E. Bukowskiej, a także p. M. Rzekońskiego (odpowiedzialnego za oprawę muzyczną), uczniowie zaprezentowali jasełka pod tytułem „Gloria in excelsis Deo”, najpierw 20 XII dla rodziców, a nazajutrz dla uczniów. Głównym przesłaniem było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Wigilia klasy I B
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wiele klas naszej szkoły organizuje wigilię klasową. Klasa Ib szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią Panią Anną Bigoszewską - Puchalską na swoją wigilię klasową przygotowali przedstawienie. Wszyscy również wysłuchali fragment Pisma Św. oraz połamali się opłatkiem. W tym dniu nie zabrakło również św. Mikołaja, choinki i prezentów.
Pierniczkowe Warsztaty
Wyjątkowym przeżyciem dla dzieci z klasy 0 i II okazały się prowadzone przez wróżkę "pierniczkowe warsztaty", na których można było stworzyć własny pierniczek, dekorowany według fantazji dzieci.
Wizyta Świętego Mikołaja
Okres Bożego Narodzenia to dla dzieci z klasy 0 intensywny czas. Tradycyjne przygotowanie do świąt uświetniła wizyta Świętego Mikołaja oraz prezentacja inscenizacja pt: "Jest taki dzień" w wykonaniu najmłodszych.
Wigilie Klasowe
22 grudnia w naszej szkole był dniem, w którym każda klasa wraz z wychowawcą zasiadła do stołów wigilijnych. W pięknie przystrojonych salach, w świątecznej atmosferze, uczniowie wraz z nauczycielami podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i opowiadania o rodzinnych tradycjach Świąt Bożego Narodzenia. W każdej klasie było bardzo uroczyście i świątecznie.
Duet akordeonowy
23 listopada naszą szkołę odwiedził duet akordeonowy: Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński. W programie zaprezentowali utwory muzyki klasycznej z elementami ilustracyjnymi np. "Taniec z szablami" A. Chaczaturiana. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się utworowi "Tango Ole Guapa" A. Rieu.
Nasze dziewczęta trzecie w województwie!!!
27.11.2017 w naszej szkole odbył się finał wojewódzki dziewcząt rocznika 2002-2004 w unihokeju. W turnieju oprócz naszych reprezentantek wystąpiły dziewczęta z Brzozia, Gąsawy, Rogowa i Wielgiego. Po bardzo emocjonujących i zaciętych rozgrywkach zawodniczki zajęły trzecie miejsce. Jest to ogromny sukces uczennic oraz trenera Piotra Jankowskiego.
"Odchodzi jesień" przedstawienie w wykonaniu klas II i 0
Dnia 27.11.2017 dzieci w jesiennych szatach zaprezentowały scenariusz poświęcony odchodzącej jesieni. Klasa zerowa gościła dzieci ze Szkoły Podstawowej z Dyblina. Zwiedzały szkołę, uczestniczyły w zajęciach w Astrobazie.
Konkurs pt.: „Idźcie i głoście z Maryją – 100 - lecie objawień w Fatimie.”
25 listopada 2017 roku w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, podczas X Sympozjum Naukowego Akcji Katolickiej, odbyło się podsumowanie konkursu pt.: „Idźcie i głoście z Maryją – 100 - lecie objawień w Fatimie.” I tu miła niespodzianka. Ogromny sukces naszych uczennic z klasy V B, które wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Krystyny Bieleckiej. Na konkurs zostały nadesłane 103 prace z całej Diecezji Płockiej.
I miejsce – Roksana Rydlewska
III miejsce – Oliwia Rydlewska
W kategorii literackiej wyróżniono pracę naszej katechetki pani Elżbiety Bukowskiej. Laureatom serdecznie gratulujemy.
XVI seminarium uczniowskie
22 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI SEMINARIUM UCZNIOWSKIM pt. „Szkice do pejzażu artystycznego, literackiego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej- o kulturotwórczej roli artystów, pisarzy, petów Naszego Regionu”. Spotkanie odbyło się w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku- w ramach VIII Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości. Po otwarciu seminarium przez rektora uczelni- prof.nadzw. dr. hab. Stanisława Kunikowskiego, słowo wstępne wygłosił niezastąpiony prof. nadzw. dr Adam Wróbel.
Nasze zawodniczki w finale!!!
20 listopada na hali sportowej w Dobrzyniu nad Wisłą odbyły się półfinały wojewódzkie w unihokeju, w kategorii dziewcząt. Nasze reprezentantki- uczennice klas VII SP i II i III gim. pokazały się z bardzo dobrej strony. Dzięki starannemu przygotowaniu przez trenera pana Piotra Jankowskiego, waleczności i zaciętości zdobyły 1 miejsce i awansowały do turnieju finałowego, który odbędzie się 27 listopada w naszej hali.
VIII Powiatowy Konkurs Plastyczny
20 listopada 2017 roku uczennice klas III wzięły udział w VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym "Parasol Pani Jesieni" w S.P. w Wielgiem.
Naszą szkołę reprezentowały: Nikola Muratow z kl IIIa, Maja Lewandowska z kl. IIIb oraz Zuzanna Wasiołek z kl IIIc. Dziewczyny za pomocą różnych technik plastycznych przedstawiły piękno jesiennej przyrody. Maja Lewandowska zajęła II miejsce w konkursie. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
W krainie wierszy Juliana Tuwima
W dn. 15.11.2017. odbył się konkurs recytatorski pt: "W krainie wierszy Juliana Tuwima" w kategorii wiekowej dzieci 5-6 lat. I miejsce zajął Kacper Pilarski z oddziału zerowego recytując wiersz "Okulary". Wykonał go bardzo profesjonalnie pod względem znajomości tekstu, gestów scenicznych, rekwizytów i charakteryzacji.
Znam zabytki mojego powiatu
10 listopada 2017r uczniowie klas IIIa i IIIc wzięli udział w zajęciach interaktywnych pt: "Znam zabytki mojego powiatu". Warsztaty odbyły się w naszej szkole i dotyczyły zabytkowej architektury sakralnej powiatu lipnowskiego. Nasi uczniowie tworzyli budowlę zabytkowego XIVw dobrzyńskiego kościoła z klocków "Lego".
Rocznica odzyskania niepodległości
9 listopada 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wysłuchali montażu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów klas: IVa, IVb, VIa i chórzystki z klas IV-VII. Oprawę artystyczną sprawowali nauczyciele: Edyta Siwkowska, Anna Redestowicz, Maksymilian Rzekoński.
Ślubowanie Klas Pierwszych
Dnia 27 października 2017r. w naszej szkole odbyło się Ślubowanie Klas Pierwszych. Przed złożeniem przyrzeczenia dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami, które podziwiali rodzice, dziadkowie, nauczyciele i ksiądz proboszcz.
Duch skrzyni
W dniu 27.10.2017 dzieci klas 0, IIIA i IIIB uczestniczyły w wyjazdowym widowisku kulturalno-rozrywkowym "Duch skrzyni - różnorodność kultur Europy". Poznały kulturę, język, i zwyczaje państw Europy.
Warsztaty astronomiczne dla uczniów i koordynatorów z Astrobaz
W dniach 21-24 sierpnia 2017 r. reprezentacja naszej szkoły (uczennice klasy VII) uczestniczyły w obozie naukowym zorganizowanym przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
28 września w naszej szkole obchodziliśmy VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przez cały tydzień w szkole można było zobaczyć wiszące przykłady matematycznych działań, plakaty mówiące o zbliżającym się Dniu Tabliczki Mnożenia oraz przypominające jej powtórzenie.
Naukowa wycieczka do Torunia
29 września uczniowie gimnazjum uczestniczyli w pokazach z fizyki pt: "Cztery i pół stanu skupienia" organizowanych przez instytutu Fizyki UMK w Toruniu. Pracownicy uniwersyteccy w ciekawy sposób, za pomocą różnych doświadczeń, zobrazowali wygląd i właściwości substancji w różnych stanach skupienia.
Funkcjonariusze policji w "zerówce"
Dnia 27 września do oddziału zerowego przybyli funkcjonariusze miejscowej policji. Dzieci miały okazję wysłuchać prelekcji na temat pracy policji. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo w drodze do szkoły oraz uczulili dzieci na zasady bezpiecznego poruszania się i przypomnieli o odblaskach.
Dzień Świadomości Dysleksji
5 października obchodziliśmy dzień świadomości dysleksji w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Odbył się apel, na którym panie pedagog poinformowały uczniów o tym, że dzisiaj młodzież z klas starszych będzie czytać młodszym koleżankom i kolegom. Czytane będą bajki i baśnie Andersena i Disneya - twórców, którzy byli dyslektykami.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 12 października 2017r. odbyło sie w naszej szkole przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowane głównie przez uczniów klas trzecich gimnazjalnych.
Na początku widzowie otrzymali wskazówki, jak odróżnić nauczyciela od ucznia, by podczas przerwy nie popełnić żadnej gafy.
XVII Dzień Papieski
Z okazji Dnia Papieskiego odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia pt.: „Idźmy naprzód z nadzieją.” Widowisko oparte na życiu i nauczaniu Świętego Jana Pawła II zostało wystawione 16 października 2017 roku, w 39 rocznicę wyboru papieża Wielkiego Polaka Kardynała Karola Wojtyły.
Konkursy w Chalinie
20 października 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych konkursach, zorganizowanych -w związku z obchodami Dnia Patrona- przez Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Chalinie.
Byliśmy świadkami pięknych występów artystycznych, „obertas” odtańczony w barwnych strojach przez starszych uczniów szkoły wzbudził wiele emocji i wywołał niemały aplauz wśród publiczności.
XIII SYMPOZJUM NAUKOWE
W środę- 25 października 2017r.- uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIII SYMPOZJUM NAUKOWYM Zespołu Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą. Hasłem przewodnim sympozjum był temat niezwykle aktualny, mianowicie: „Jasne i ciemne strony Internetu- nieuczesanych myśli kilka”.